У БОРОВІЙ ОРГАНІЗОВАНО ПУНКТИ ЗБОРУ ВИКОРИСТАНИХ БАТАРЕЙОК

батарейкиРано чи пізно всі батарейки переходять у непрацездатний стан, перетворюються на непотрібні. І коли приходить час позбавлятися від неробочих елементів живлення, мало хто звертає увагу на позначку «не викидати до сміттєвої корзини».

 

Важко уявити сучасне життя без батарейок чи акумуляторів. Від цих маленьких пристроїв працюють годинники, ліхтарики, телефони, фотоапарати, ноутбуки, сигналізації, медичні прилади та інше обладнання. Рано чи пізно всі батарейки переходять у непрацездатний стан, перетворюються на непотрібні. І коли приходить час позбавлятися від неробочих елементів живлення, мало хто звертає увагу на позначку «не викидати до сміттєвої корзини».

Чи знаєте ви, якої шкоди завдають вони навколишньому середовищу після потрапляння на смітник? Саме тоді проявляється негативний чинник ще донедавна такої корисної речі. Незважаючи на те, що батарейка може вибухнути, протекти і пошкодити ваше обладнання, основна шкода, яку вона завдасть, – забруднення природного середовища (якщо не буде правильно утилізована).

  • Одна пальчикова сольова батарейка, викинута на сміттєзвалище, забруднює важкими металами близько 20 квадратних метрів землі або 400 літрів води. Взагалі, батарейки – це хімічні пристрої, елементи яких вступають у реакцію, даючи на виході електрику. Батарейки, залежно від їхнього типу, містять важкі метали та елементи, токсичні і небезпечні для живих організмів: свинець, кадмій, ртуть, нікель і цинк. Після викидання металеве покриття батарейки руйнується від корозії і важкі метали потрапляють у ґрунт і ґрунтові води, звідки вже недалеко і до річок, озер та інших водойм, які використовуються для водопостачання.
    Ці елементи практично не виводяться з організму, а накопичуються в ньому, вражаючи нирки, кісткові тканини, викликають розлади нервової системи, порушують функції підшлункової та щитовидної залози. Володіють мутагенними і канцерогенними властивостями, становлячи потенційну генетичну небезпеку, провокують ракові захворювання.

За кілька останніх років у багатьох містах України, на зразок європейських країн, в найрізноманітніших місцях з'явилися спеціальні скриньки для використаних батарейок, де їх збирають, а потім відправляють на утилізацію. Вирішити цю проблему на Борівщині взялася Борівська районна громадська організація «Суспільна служба України».

Днями в деяких магазинах Борової та в офісі ГО «ССУ» були встановлені ємності у вигляді 5-літрових пластикових бутилів для збору використаних батарейок та акумуляторів.

Яка доля чекає на ці маленькі енергоносії «у відставці» після пунктів збирання, розповів голова громадської організації Віктор Шаховський:

«Ми прагнемо зберегти навколишнє середовище для нащадків, зупинити екологічне лихо, тож і виступили ініціаторами у цій справі. Підприємці радо відгукнулися на нашу пропозицію встановити ємності для батарейок. По мірі того, як вони будуть заповнюватись, ми власними силами відправлятимемо їх на переробку на Львівський завод «Аргентум», з яким вже укладено відповідний договір. Це єдине підприємство в Україні і одне з трьох на території Європи (інші два – у Франції та Німеччині), що займається переробкою елементів живлення. Тож головне наразі – організувати збір батарейок, донести людям інформацію, наскільки це важливо. Чим більше зберемо, тим більше допоможемо собі і довкіллю.

Усіх, хто підтримує нашу екологічну ініціативу, закликаємо організовувати збір, приносити та залишати в спеціальних контейнерах використані батарейки: «пальчикові», «мізинчикові», «бочки», «крони», «таблетки» та ін.
Бережіть природу! Будьте екологічно свідомими людьми!».

В смт Борова використані батарейки приймаються:

  • офіс ГО «Суспільна служба України», вул.Миру, 13;
  • магазин «Оскар», вул. Миру, 36;
  • магазин «Коннект», вул. Миру, 40;
  • магазин мобільних телефонів та електротехніки, вул. Миру, 20 (колишній «Універсам»);
  • магазин «Побутова техніка» по вул. Московській;
  • годинникова майстерня, вул. Миру.

Оксана ДУДНИК.

Comments: