Проблеми жестової мови. Проект “Почуй Мене”

zhesty

Десять відсотків населення планети – це люди, які мають проблеми зі слухом. А одна десята  відсотка населення – абсолютно нечуючі люди.

У Скандинавських країнах, таких як Швеція, Норвегія – жестова мова є другою державною, а у багатьох країнах Західної Європи – люди, які не знають жестової мови не можуть працювати у державних установах. В Україні ж проблеми людей з особливими потребами досі є гострим і невирішеним  питанням. Повсякчас зустрічаєш людей у громадських місцях, які потребують допомоги: чи то в інвалідному візочку переїхати трамвайні колії, через які сумлінно виведені біленькі лінії для пішохідного переходу, чи то незрячим розплатитися у магазині, або ж погано чуючим людям – поговорити з офіціантами

Світ жестів на сьогодні в Україні зіштовхується з багатьма перепонами. Наприклад, ви знали, що за українським законодавством тільки кваліфікаційний сурдоперекладач, має право бути присутнім при судових процесах, нотаріальних правочинах? Але при цьому в Україні немає жодного вищого державного освітнього закладу, який би навчав перекладачів. Фактично обов’язки держави взяло на себе Українське товариство глухих – єдине громадське об’єднання, що може надати кваліфікацію сурдоперекладачу. Але через нестачу фінансування воно не в змозі самостійно навчити необхідну кількість фахівців. Попри це, кожного дня нечуюча людина зіштовхується з насущними проблемами: купити їжу у магазині, сходити до лікаря, викликати швидку допомогу і т.д. Елементарні начебто речі потребують іноді неабияких нервів та суттєвих зусиль, адже люди повсюдно не можуть спілкуватися жестами. Змінювати  такий стан сучасної України, ГО «Креовіта» із  Харкова, яка започаткувала проект «Почуй мене»! Проект, спрямований на популяризацію жестової мови у суспільстві, зокрема у державних установах. Аби спеціалісти медичних, адміністративних, судових установ без перекладача могли зрозуміти людину з послабленим слухом і мали можливість надавати їй якісні послуги.

«Коли глуха людина приходить до державної установи, часто виникає проблема: спеціалісти губляться і не знають як звернутися до неї, до   людини з вадами слуху» - говорить керівник проекту Ульяна Франковська.

 За час проекту базовим знанням з жестової мови уже навчили близько 50 людей, що працюють у судах, бібліотеках, центрах зайнятості та адміністративних послуг.

На презентації проекту  заступниця Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан сказала, що за знання жестової мови, держслужбовці у Харкові повинні отримувати вищу заробітну плату. На її думку проект такої постанови має розглянути Харківська міська рада. Спеціалісти державних установ, що знатимуть жестову мову носитимуть відповідний знак, щоб нечуючі люди мали змогу  їх ідентифікувати.

Для допомоги усім, хто вивчає жестову мову команда проекту «Почуй мене» видала ілюстрований словник. А згодом, уже для ширшого кола людей, з’явилася ідея створення відеокурсу. У цьому ХМГОІ «Креавита» допомогло творче об’єднання КОLES.TV, яке безпосередньо працювало над зйомками, монтажем та записом дисків з уроками жестової мови. На разі телекомпанія розпочала свій власний проект – новини світу глухих людей «Deaf News» Ведучими програми будуть нечуючі, або поганочуючі люди, а сурдоперекладачі їх озвучуватимуть.

Аліна Курлович, журналістка

Comments: